Přírodní barvení vajec

Blíží se nám jaro a čas Velikonoc. Rozhodla jsem se letos velikonoce pojmout trošku přírodněji. Vlastně nejde o žádnou novinku. Tyhle metody používaly už naše babičky a prababičky.
K Velikonocům, kromě jiných zvyků, samozřejmě k tomu patří i barvení vajíček. Vajíčka jsou tradice. Já to nepodporuji, ale koledníci z rodiny a i další očekávají výslužku. Doporučila bych koupit tzv. „šťastná vejce“ od slepic, které jsou chované volně na podestýlce. Druhou volbou je samozřejmě odběr od někoho, kdo slepice chová.
Pro mě to letos bude první barvení přírodními barvivy. Takže žádné triky vám zatím nepovím. Rozhodně ale sepíšu všechny typy, díky kterým by barvení mělo proběhnou co nejlépe. Tak jdeme na to!


Obecně budeme potřebovat:
  • Vejce (pokojové teploty)
  • Nádobu
  • Vodu
  • Ocet
  • Sůl (někdo přidává, někdo ne)
  • Hadřík

Začínáme rovnou odmaštěním. Použijeme hadřík, který namočíme lehce v octu. Lépe se nám pak chytí barvy.

Do hrnce dáme vodu, 2-3 lžíce octa a suroviny, které nám  vytvoří barvu, kterou chceme. Přidáme vejce a uvaříme.  Vejce můžeme nechat v nádobě i dalších cca 15-20 minut.

HNĚDÁ BARVA
Nejznámější je asi barvení vajec pomocí odvaru z cibulových slupek. Pro efekt můžeme na vajíčko dát například nějaký malý lístek a celé to pořádně utáhnout v kouskem silonek nebo fáče.


ŽLUTÁ BARVA
Žluté barvy dosáhneme velmi lehce. Do horké vody a octa přidáme kurkumu. Toto koření je nádherně žluté samo o sobě.

ČERVENÁ BARVA
Krásná červená vejce uděláme pomocí červené řepy. A věřte mi, že červené bude i všechno okolo. V hrnci uvaříme vodu, a kostičky nakrájenou a oloupanou červenou řepu a asi 3 lžíce octa. Dobře poslouží i červené víno JPokud chceme RŮŽOVOU barvu, uděláme roztok z červené řepy trochu řidší.

ZELENÁ BARVA
Zelené docílíme díky špenátu. Můžeme přidat i trochu kmínu.

MODRÁ BARVA
V tomto případě nejlépe poslouží červené zelí. Nakrájíme půlku hlávky zelí, zalijeme vodou, přidáme 2 lžíce octa a vaříme spolu s vejci cca 20 minut. Né vždy to vyjde. Podle toho, co jsem hledala, vzniká i našedivělá barva.
Po Velikonocích přidám fotky, jak se mi barvení povedlo. Krásný večer!

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *